Inne

Wezwanie do zapłaty przez firmę windykacyjną – jak wygląda?

Niegdyś bywały różne firmy windykacyjne, których działania do końca były usystematyzowane prawnie, jednak dziś szczegółowe wytyczne określają to w jaki sposób każda legalnie działająca firma windykacyjna powinna prawidłowo wzywać do zapłaty.

Firma windykacyjna kontaktując się z dłużnikiem powinna zawsze zawrzeć w wezwaniu podstawowe informacje dotyczące zadłużenia, czyli:

  • oznajmić kto upoważnił ją do dokonania działań windykacyjnych i żądania zapłaty dotyczącej konkretne należności. Informacja ta powinna zawierać dane dotyczące tego, czy upoważnienie jest na drodze pełnomocnictwa, czy cesji – czyli zakupu długu od wierzyciela.
  • firma powinna też poinformować dłużnika o dokładnej kwocie, na jaką ten jest zadłużony. Dodatkowo wskazać też wszelkie informacje na temat tego, jak owy dług został zrobiony. Czyli na przykład powołać się na konkretną umowę kupna sprzedaży, wskazać dokładnie gdzie dłużnik coś kupił i nie zapłacił, poinformować za jaką usługę, przedstawić niezbędne dokumenty, na przykład kopie niezapłaconych faktur, albo duplikaty paragonów i tym podobne.
  • kolejna informacja, która musi być zawarta, to wszelkie dane dotyczące tego jak dłużnik ma uregulować dług. Czyli termin zapłaty, numer konta bankowego, nazwę banku i wszystkie inne niezbędne dane, które są potrzebne do spłaty zadłużenia.
Odzyskiwanie długów

W wezwaniu do zapłaty powinny być te podstawowe informacje wymienione powyżej. Windykacja to tak zwane odzyskiwanie długów przez specjalne firmy. Stosuje się ją jeżeli np. klient nie chce opłacić faktury, której usługa została już prawidłowo wykonana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *